Utdanning fra utlandet gir høyere lønn og mer internasjonalt arbeid

Kulturstudier har aldri vært i tvil om at studier i utlandet er verdifullt på mange måter. En omfattende forskningsrapport har nå dokumentert de mange fordelene med utenlandsstudier.
Rapporten fra NIFU STEP har undersøkt forskjeller mellom de som har tatt hele- eller deler av utdanningen sin i utlandet og de som har tatt hele utdanningen sin i Norge. Rapporten er i utgangspunktet utarbeidet på oppdrag fra Lånekassen. Den er medfinansiert av Norges forskningsråd gjennom det strategiske instituttprosjektet (SIP) Høyere utdanning og relevansen til arbeidsmarkedet. En av hovedkonklusjonene i rapporten er at både studenter som har tatt deler av graden sin, og de som har tatt hele graden i utlandet, ofte har større utbytte av oppholdet, både faglig og personlig, enn de turte å håpe på før de dro. Og når de kommer hjem er mulighetene for å få relevante og godt lønnede jobber større enn for de som har holdt seg i Norge. Utenlandsstudentene oppgir interesse for å studere i et utenlandsk miljø og ønske om å oppleve en annen kultur og eventyrlyst som de viktigste årsakene til at de valgte å studere i utlandet.

Forskjeller i bakgrunn
De som har studert i utlandet skiller seg fra de som har all utdanning fra Norge når det gjelder en rekke bakgrunnsforhold. De har oftere foreldre med utdanning på universitets- og høyskolenivå, særlig gjelder de som tar deler av graden sin i utlandet og de som har studert i kontinental-Europa. De som har studert i utlandet har også oftere familie som har bodd i utlandet. Svært mange har også selv hatt et lengre utenlandsopphold tidligere. De som tar deler av graden sin i utlandet har gjennomsnittlig bedre karakterer fra videregående opplæring enn både de som tar hele graden i utlandet og de som bare studerer i Norge.

Overgangen til arbeid
Mer enn ni av ti utenlandsstudenter var kommet i arbeid på undersøkelsestidspunktet (gjennomsnittlig tre år etter avsluttet utdanning). Blant de som ikke var i arbeid holdt de fleste på med videre utdanning. De aller fleste arbeider i Norge, men blant de som arbeider i utlandet utgjør de som har studert i utlandet en høyere prosentandel. En annen positiv effekt av studier i utlandet er høyere lønn. På undersøkelsestidspunktet har de som har tatt deler av utdanningen sin i utlandet høyere lønn enn de som har tatt hele utdannelsen i Norge, og dette gjelder for alle faggrupper. En av årsakene til at de som har studert i utlandet tjener mer, er at de oftere arbeider i privat sektor, der lønnsnivået er høyere. Men også etter at det er kontrollert for sektor og en rekke andre forhold er resultatet at utenlandsstudier har en positiv effekt på lønnsnivå.

Utbytte i forhold til forventinger
Utenlandsoppholdet har i betydelig grad innfridd, og overgått, kandidatenes forventinger. Særlig gjelder dette forhold som å lære språk og kultur å kjenne. For de som har tatt deler av utdanningen i utlandet har ikke utenlandsopphold noen negative effekter av betydning. Snarere er det en tendens til at de er mindre utsatt for arbeidsledighet og overutdanning enn andre, samtidig som de i nesten like stort omfang som de som har tatt hele graden i utlandet har arbeid med internasjonalt tilsnitt.

Det er derfor mange gode grunner til å ta et semester eller år med Kulturstudier i utlandet! Du kan lese hele rapporten her.