
"Å feire bursdager, fjerne kakkerlakker, planlegge turer, og miste busser sammen skapte et unikt samhold"
Kunne du tenkt deg å undervise i spansk? Visste du at det er mulig å oppleve Costa Rica som student hos Kulturstudier, uten å ta pause fra utdanningen din? Les om Tina (24) som tok et semester spansk som utveksling fra lærerstudiet!

– Jeg gikk lærerstudiet i Trondheim, og ønsket å dra på utveksling til et spansktalende land for å lære språket enda bedre.
Jeg hadde også lenge hatt et ønske om å besøke Costa Rica, så da jeg fant ut av at kunne få semesteret med Kulturstudier godkjent som utveksling i graden min, var dette et enkelt valg. Nå har jeg mulighet til å jobbe som spansklærer på ungdomstrinnet!

Kulturstudier tilbyr spansk på ulike nivåer i Costa Rica. Uansett om du kan litt, mye eller ingenting fra før, får du muligheten til å utfordre deg selv med god hjelp fra våre dyktige lærere.
– Jeg var halvveis i studiet da jeg ankom Costa Rica, og derfor litt eldre enn de fleste studentene, siden mange kom hit rett fra videregående. Det gikk overraskende fint, siden alle hadde lignende interesser og et felles ønske om å lære spansk og oppleve en ny kultur.
Det var er annerledes studiehverdag enn det jeg var vant med fra studiet i Trondheim. Jeg lærte spansk mye fortere i Costa Rica enn det jeg har gjort fra tidligere spanskundervisning i Norge.
Det å kunne snakke med ubersjåføren, på matbutikken eller spørre om busstidene på spansk ga mestringsfølelse.

Mange opplever at de får mye mer igjen for semesteret enn de hadde regnet med på forhånd – hvis du tar mulighetene som dukker opp underveis, kan du bli kjent med sider av costaricansk kultur, tradisjon og hverdagsliv som beriker livet ditt.
– Det er mye jeg sitter igjen med etter semesteret. Ikke bare lærte jeg spansk, men jeg fikk også oppleve en helt annerledes kultur med lokale skikker og normer.
Jeg hadde ikke så mange forventninger annet enn å få oppleve sol og varme, men fikk mye mer enn det. Semesteret har gitt meg unike erfaringer og jeg har fått en forståelse for andre perspektiver.
Tanken på å reise på andre siden av jorda for å studere var i starten veldig skremmende, men da jeg kom til San Isidro og kom inn i hverdagen der, falt det raskt på plass. Da semesteret nærmet seg slutten i desember, fristet det ganske lite å dra hjem til kalde Norge!

– Jeg trivdes veldig godt med varmen og det rolige tempoet i hverdagen i Costa Rica. Fritiden ble brukt til å handle masse deilig og billig frukt og grønt på det ukentlige markedet i byen, La Feria, shopping i bruktbutikker og reising.
Jeg holder fortsatt kontakt med flere jeg ble kjent med i Costa Rica, og holder spanskkunnskapene ved like når jeg underviser i spansk på ungdomstrinnet.
Tilbake i Trondheim har jeg faktisk blitt kjent med utvekslingsstudenter fra spansktalende land, blant annet en student som kommer fra San Isidro, noe som har vært veldig gøy!

Hvis man besøker forskjellige land i Latin-Amerika, finner man raskt ut at det spanske språk kommer i en rekke ulike utgaver.
Spansken de snakker i Argentina er pepret med italienske slanguttrykk, chilensk spansk er notorisk vanskelig å forstå seg på, og så videre. Heldigvis er den costaricanske varianten blant de enklere å bli fortrolig med for en nybegynner:
– Hvis man ønsker å lære spansk, så er Costa Rica et av de beste stedene å lære spansk. Mange lokale snakker lite engelsk, noe som gjør at man blir tvunget til å øve på språket.

– Lokalbefolkningen er veldig tålmodige og forståelsesfulle, og hjelper deg gjerne når du trenger hjelp. I tillegg snakker costaricanere generelt veldig tydelig og sakte sammenlignet med andre spansktalende land.
Det er mye mer motiverende å lære et språk på et sted hvor folk faktisk snakker dette språket, og man kjenner fort på mestringsfølelse hvis man tør å prøve seg. Man får også en veldig behagelig studiehverdag i tropiske omgivelser, som heller ikke er dumt!

Studentene våre innkvarteres i trivelige studentboliger i trygge omgivelser. De fleste kjenner ingen fra før, og selv om det å bo sammen med andre i et fremmed land kan være skummelt til å begynne med, løser de aller fleste utfordringer seg med god kommunikasjon og bistand fra våre dyktige lokale ansatte.
– Jeg var skeptisk til å bo og dele rom med ukjente mennesker før jeg dro, siden jeg er vant til å ha eget rom og mine egne rutiner.
Det gikk overraskende bra å bo sammen. Vi ble fort kjent og vi tilpasset oss alle til de andres rutiner. Vi som delte hus ble gode venner og støttet hverandre gjennom hele semesteret.
Les mer om Costa Rica

- Costa Rica
- Studentblogg
Tips til deg som skal studere i Costa Rica
– Vi opplevde alt ifra kultursjokk til kommunikasjonsvansker og ikke minst mestring sammen. Det føltes mye tryggere å oppleve alt dette sammen med andre som også opplevde de samme følelsene knyttet til det å være langt hjemmefra i en annerledes kultur.
Det å fjerne kakerlakker sammen, feire bursdager, miste busser, planlegge turer og dele små og store opplevelser skapte et unikt samhold som gjorde hele semesteret minnerikt.

– Utvekslingen til Costa Rica er et av høydepunktene med hele studietiden min, og jeg er så glad for at jeg valgte å dra.
Man lærer så mye mer enn man tror, ikke bare om språk og kultur, men også om seg selv og verden utenfor trygge Norge. Det er klisje å si det, men jeg faktisk har vokst så mye som person.
Alle de nye erfaringene og perspektivene tar jeg med meg videre i livet. Om jeg hadde hatt muligheten til å forlenge oppholdet eller dra igjen hadde jeg definitivt gjort det!
Nysgjerrig på et semester i Costa Rica? Vi hjelper deg gjerne!
